• יו"ר: פרופ' ניר וסרברג
  • מזכיר: ד"ר איאן וייט
  • גזבר: ד"ר יפעת יוסף
  • יו"ר ועדה מדעית: ד"ר נועם שוסמן
  • חברי ועדה מדעית: ד"ר עדה רוזן, ד"ר ניר חורש
  • מרכז ועדת אינטרנט: ד"ר עידו מזרחי
קורונה בישראל

משרד הבריאות הורה לבתי החולים לצמצם השימוש בחומרי הרדמה

מסתמן גם מחסור במייצבי קצב לב ולחץ דם, שקיות עירוי ומשאבות מזרק | בהנחיה לא צוין כמה זמן נדרשים בתי החולים לצמצם השימוש בחומרי הרדמה והאם מדובר בהפסקה מלאה של ניתוחים שאינם דחופים

הרדמה (צילום: אילוסטרציה)

עקב מחסור עולמי בחומרי הרדמה נוכח העלייה בשיעור חולי קורונה, משרד הבריאות שיגר מכתב לבתי החולים ובו קריאה לצמצם במספר הניתוחים שאינם נדרשים לעת הזאת ולצמצם באופן כללי את השימוש בחומרי הרדמה.

במכתב של ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות שהועבר לפני החג למנהלי בתי החולים, נאמר: "כידוע לכם, אנו נמצאים בתקופה מאתגרת עם צפי לשימוש נרחב בתרופות הרדמה וטיפול נמרץ עקב המגיפה. עקב צפי זה, אנו חוששים מפערים באספקת חלק מהתרופות. לכן, אבקש לקיים שימוש מושכל בתרופות הרדמה ובכלל, כולל הימנעות משימוש שלא לצורך ו/או בניתוחים שאינם נדרשים בעת הזו".

בהנחיה לא פורטה רמת המלאי הקיים עתה בישראל, לכמה זמן יהיה על בתי החולים לתכנן את הפעילויות הדורשות שימוש בחומרי הרדמה, האם המשמעות היא הפסקה מלאה של כלל הניתוחים שאינם דחופים לשם הצלת חיים או שעדיין ניתן להמשיך לעשותם, והאם קיים צפי להגעת חומרי הרדמה.

יש לציין שמשרד הבריאות הורה בסוף פברואר לקופות החולים ולבתי החולים להצטייד באופן מיידי בתרופות, חיסונים, אביזרים ומכשור רפואי שיספיקו לארבעה-שישה חודשים כדי למנוע מצב של מחסור שייווצר בעקבות מגיפת הקורונה בעולם. עם זאת מתברר שכנראה לא היתה היערכות מספקת להצטיידות בתרופות ובחומרים אחרים הקשורים ישירות לשם טיפול בחולי קורונה קשים כמו חומרי הרדמה והזנה תוך-ורידית.

עקב סגרים שהופעלו במדינות שונות מול דרישה הולכת וגדלה שלהן לאותן תרופות, נוצר מחסור עולמי ועיכובים בהגברת הייצור. חומרי הרדמה נדרשים עבור חולי קורונה שמורדמים ומונשמים לאורך זמן רב מהרגיל. כמו כן מסתמן גם מחסור במייצבי קצב לב ולחץ דם, שקיות עירוי, משאבות מזרק, אף זאת עקב שימוש נרחב מעבר לצפי ראשון עבור חולי קורונה במצבים קשים וחמורים במיוחד.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  חומרי הרדמה,  משרד הבריאות,  מחסור בתרופות,  מחסור בציוד רפואי,  קורונה
תגובות