• יו"ר: פרופ' חגית טולצ'ינסקי
  • מזכיר: פרופ' ניר וסרברג
  • גזבר: ד"ר עיסא נידאל
  • יו"ר ועדה מדעית: פרופ' אלון פיקרסקי
  • חברי ועד: ד"ר אדוארד רם, ד"ר איאן ווייט, ד"ר נועם שוסמן
  • מרכזת השתלמות עמית: ד"ר עדה רוזן
  • עורך אתר: ד"ר נועם שוסמן
מחקרים

ההשפעה של לירגלוטיד על כיבים ברגליים הקשורים לסוכרת

טיפול עם לירגלוטיד במטופלים עם סוכרת סוג 2 מוריד את הסיכון לכיבים ברגליים הקשורים לסוכרת סוג 2

13.08.2018, 13:43
נוירופתיה סוכרתית ברגל (צילום: אילוסטרציה)

כיבים ברגליים הקשורים לסוכרת (diabeted-related foot ulcers, DFUs) והתוצאות גורמות לנזק רב למטופלים ולחברה. ישנו מחסור בנתונים ארוכי טווח לקביעת היעילות של אמצעים מורידי גלוקוז על DFUs. תוך שימוש בנתונים מתוך הניסוי liraglutide Effect and Action in Diabetes: Evaluation of Cardiovascular Outcome Resultsי(LEADER) החוקרים ביצעו ניתוח סטטיסטי להערכת ההשפעה של לירגלוטיד לעומת אינבו באנשים עם סוכרת סוג 2 ובסיכון גבוה למחלות קרדיווסקולריות על ההיארעות של DFUs וההשלכות שלהם.

ניסוי ה-LEADER היה רנדומלי, כפול-סמיות, רב-מרכזי שהעריך לירגלוטיד (1.8 מ"ג ליום) לעומת אינבו, בנוסף לטיפול סטנדרטי עד 5 שנים. מידע בנוגע ל-DFUs נאסף במהלך הניסוי והסיבוכים הוערכו תוך בחינת הנרטיב של המקרים.

במהלך זמן מעקב חציוני של 3.8 שנים, פרופורציות דומות של מטופלים דיווחו על אפיזודה אחת לפחות בקבוצה שקיבלה לירגלוטיד ובקבוצה שקיבלה אינבו (3.8% [176/4,668] לעומת 4.1% [191/4,672], בהתאמה; יחס סיכונים 0.92, רווח בר-סמך 95% 0.75, 1.13; p=0.41). ניתוח סטטיסטי של הסיבוכים הקשורים ל-DFUs הראה הפחתה משמעותית בכריתות עם לירגלוטיד לעומת אינבו (יחס סיכונים 0.65, רווח בר-סמך 95% 0.45, 0.95; p=0.03). עם זאת, לא נמצאו הבדלים בזיהומי רגליים, מעורבות של מבנים מוסתרים או התפתחות כלי דם פריפריים.

לסיכום, טיפול עם לירגלוטיד במטופלים עם סוכרת סוג 2 בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולריים בניסוי ה-LEADER לא העלה את הסיכון ל- DFUs ונמצא כקשור לסיכון נמוך באופן משמעותי לכריתות כתוצאה מ- DFUs בהשוואה לאינבו. יש צורך בבדיקה נוספת של קשר זה.

מקור: 

Dhatariya, K. et al. (2018) diabetes care. 41(8)

נושאים קשורים:  מחקרים,  כיבים ברגליים,  סוכרת סוג 2,  כריתה,  לירגלוטיד,  מחלה קרדיווסקולרית
תגובות