• יו"ר: פרופ' חגית טולצ'ינסקי
  • מזכיר: פרופ' ניר וסרברג
  • גזבר: ד"ר עיסא נידאל
  • יו"ר ועדה מדעית: פרופ' אלון פיקרסקי
  • חברי ועד: ד"ר אדוארד רם, ד"ר איאן ווייט, ד"ר נועם שוסמן
  • מרכזת השתלמות עמית: ד"ר עדה רוזן
  • עורך אתר: ד"ר נועם שוסמן
חדשות

משרד הבריאות הודיע על העברת 900 מיליון שקל לקיצור תורים לקופות ולבתי"ח

העברת תוספת התקציב, שנועדה לחזק את הרפואה הציבורית על ידי סבסוד ניתוחים, שיפור תשתיות בבתי חולים ותמרוץ הקופות, הוכרזה ביום חמישי האחרון, לאחר חודשים ארוכים של עיכוב; שר האוצר: "בישראל של 2017 אין מקום לרפואה לעשירים ולרפואה לעניים"

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן

משרד הבריאות הודיע ביום חמישי האחרון על העברת 900 מיליון שקלים, שהתעכבה במשך יותר משנה, לטובת תוכנית המשרד לקיצור תורים במערכת הרפואה הצבירוית.

לדברי המשרד, התוכנית מכוונת במיוחד להקל על תושבי הפריפריה, הסובלים מזמני המתנה ארוכים וחריגים לניתוחים. הכסף גם נועד בין היתר לעודד את קופות החולים לנתב יותר מטופלים למערכת הציבורית, על ידי סבסוד ניתוחים. ההקצבה תוזרם לקופות וכמו-כן יועבר חלק מהתקציב לשיפור התשתיות בבתי החולים הציבוריים.

בקופות החולים מעריכים כי גם העברת הכסף לא תצליח לשנות את מגמת התרחבותה של הרפואה הפרטית על חשבון הציבורית. לדבריהן, אין די בתימרוץ הקופות כאשר קיבולת המערכת הציבורית איננה גדלה בקצב התואם לגידול באוכלוסייה.

על פי נתוני ה־OECD, שיעור ההוצאה הפרטית בישראל על בריאות הוא מהגבוהים בקרב מדינות הארגון. דו"ח ה־OECD ל־2015 ציין כי שיעור ההוצאה הפרטית על בריאות, מכלל ההוצאה של משק הבית בישראל, עמד על 39% - עלייה של 1% לעומת 2014. השיעור הממוצע של הוצאה פרטית לבריאות במדינות ה-OECD הוא 27.5%.

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בעקבות ההודעה המשותפת למשרדו ולאוצר: "זהו עוד צעד לחיזוק הרפואה הציבורית. לראשונה יוקצה סכום חסר תקדים לקיצור תורים כדי לשנות את המצב הקיים שבו נאלצים חולים להתמודד עם זמני המתנה ארוכים לניתוחים ובדיקות, מה שמפנה מטופלים לרפואה הפרטית ללא צורך".

עוד הדגיש שר הבריאות: "התכנית לקיצור תורים יוצאת לדרך במקביל למאמצים לטפל גם בתופעת הזיהומים, המשך קידום הרפורמה ב-MRI, ייזום תכנית לרופאים 'פול טיימרים׳ בבתי החולים הממשלתיים וחיזוק השירות הקהילתי של קופות החולים - כדי להפחית עומסים על בתי החולים ולשם שיפור הרצף הטיפולי בין בתי החולים לקהילה".

שר האוצר משה כחלון הוסיף: "מדובר במהלך נוסף שיחזק את מערכת הרפואה הציבורית וימשיך את מגמת צמצום הפערים החברתיים בישראל". לדבריו, "בתקציבים האחרונים משרד הבריאות קיבל תוספות חסרות תקדים. אנחנו מתכוונים להמשיך במגמה זאת כדי לשפר את השירות לאזרחים, לצמצם פערים ולדאוג שכל אדם בישראל יקבל שירות מצוין ללא תלות ברמת ההכנסה שלו. בישראל של 2017 אין מקום לרפואה לעשירים ולרפואה לעניים".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, אמר: "הבטחנו ואנחנו מקיימים. במסגרת תקציב המדינה יינתנו לראשונה תוספות ייעודיות לקיצור תורים, במקום שהאזרחים ישלמו מכיסם. הסכום הוא חסר תקדים ויעשה שינוי אמתי שיורגש על ידי כלל הציבור. המערכת הציבורית בישראל נותנת כבר כיום שירות רפואי מעולה, אך המחסור במשאבים דורש מהציבור פעמים רבות מדי להעדיף בחירה בפרטי. אנחנו נאפשר לציבור לקבל את השירות שהוא זכאי לו במהירות ובאיכות״.

נושאים קשורים:  חדשות,  רפואה ציבורית,  תכנית לקיצור תורים,  רפואה פרטית,  משרד הבריאות,  תקציב
תגובות
 

האם זו עוד כותרת שווא? עוד הבטחת-סרק?
אין לי ספק בכך- כמו אותן 1200 מיטות אשפוז חדשות שיתווספו למערכת במשך 6 השנים הקרובות, עליהן הוחרז בסתיו 2016 : היכן הן אלה לשנת 2017, 18, 19, וכו'.
אף אחת מתוך ה-200 הראשונות אינה בתכנון הקמה פעיל - כן לא אף אחת !
וכל זאת למה - כי הפעלתן תצריך תוספת של מאות תקני רופאים ,מאות תקני אחיות וכו' וכו'
כן - אותן מיטות חדשות יעלו הרבה כסף - והאוצר אינו מתכוון לכך ...
מדוע עוכב התקציב האומלל של 900 מיליון ש'ח לקיצור תורים - כי גם אותו אין כוונה לתקצב מעשית
אם אכן ישנה כוונה : מדוע לא מתפרסם יחד עם הכותרת הנ'ל היישום בפועל : מספר ניתוחי הבטן האלקטיביים, ניתוחי החזה, הלב, הכליות וכו בכל חודש ? והיכן ?
ההצהרה - עם הפנים לפריפריה - האם יש לה את כ'א לכך
בקיצור - עוד הבטחת שווא של שר הבריאות שאין מאחוריה תכנון יישומי.
ולמה כל זה ממשיך ?
ולמה כל זה מתאפשר ?
למה מתאפשרת גזילת כבשת הרש?
כי בעלי השררה סיגלו לעצמם ללא בושה וללא נקיפת מצפון את "השטיח האדום" הקרוי בלע'ז "פרוטקציה" מהלך בלתי חוקי ואנטי-דמוקרטי :
שבועת הרופא מחייבת מתן טיפול שוויוני
חוק ביטוח בריאות ממלכתי קובע זאת בחוק -טיפול שוויוני במערכת הבריאות הציבורית.
"הקברניטים," ועוזריהם ובניי ביתם , ויתר המחשיבים עצמם "מורמים מעם" ניכסו לעצמם את הנוהג העברייני הזה , ולכן אינם חווים את "זוועות היחס" בחדרי המיון !
את "רמיסת צנעת הפרט" במח' האשפוז העולות על גדותיהן, כפי ששוב צפוי בחורף המתקרב .
האם לא תקום יוזמת הציבור הגזול שיזעק - המלך עירום !
קיצור התורים אינו מתיישם
הצפיפות הבלתי אנושית במחלקות אינה משתנה,
הבטחת "הפנים לקהילה" ובמיוחד לפריפריה הינה עוד הבטחת סרק.
אין יותר מקום להבליג ולהחריש :
על הר'י ל"הרים את הכפפה" ולצאת בראש מאבק ציבורי למען רפואה ציבורית שוויונית.
חסל ל"שטיח האדום".
אמן - לו יהי....
פרופ' תיאו דב גולן.