• יו"ר: פרופ' ניר וסרברג
  • מזכיר: ד"ר איאן וייט
  • גזבר: ד"ר יפעת יוסף
  • יו"ר ועדה מדעית: ד"ר נועם שוסמן
  • חברי ועדה מדעית: ד"ר עדה רוזן, ד"ר ניר חורש
  • מרכז ועדת אינטרנט: ד"ר עידו מזרחי
צניחת רקטום

מהי צניחת רקטום?
צניחת רקטום (החלק התחתון של המעי הגס מיד מעי האנוס) זהו מצב בו הרקטום הופך את עצמו והדופן הפנימית הופכת לחיצונית. חולשה של שריר סוגר פי הטבעת יכולה להיות קשורה לצניחת הרקטום. הצניחה יכולה לגרום לדליפת צואה וריר מפי הטבעת. מצב זה יכול לקרות בשני המינים אך שכיח יותר בנשים.

מדוע קורית צניחת רקטום?
מספר גורמים יכולים לסייע בהתפתחות של המצב המתואר. מאמץ ממושך כחלק מאורח חיים, לידה טראומתית. במקרים נדירים ישנה נטייה גנטית. בחלק מהמקרים זהו תהליך של  "הזדקנות": היחלשות של הליגמנטים שתומכים ברקטום בתוך האגן מחד ואיבוד הסגירה המושלמת של סוגר פי הטבעת מאידך. לעיתים בעיות נוירולוגיות שונות (פגיעה בחוט השדרה) יכולות להיות הגורם.

האם טחורים וצניחת הרקטום הם מילים נרדפות?
חלק מהתסמינים יכולים להיות זהים אך מדובר בשתי תופעות שונות.

כיצד נעשית האבחנה?
הכירורג הקולורקטלי יכול לאבחן את התופעה ע"י לקיחת היסטוריה ובדיקה גופנית כולל בדיקה רקטלית. על מנת להדגים את הצניחה החולה נאלץ לעיתים "להתאמץ" כאילו הייתה לו יציאה.

לעיתים לא ניתן להפיק את הצניחה בבדיקה ולכן יש לבצע בדיקה הנקראת "דפקוגרפיה" בה החולה מצולם ברנטגן בעת יציאה. בדיקה נוספת הנדרשת לעיתים הינה מנומטריה אנורקטלית (מדידת לחצים בחלק התחתון ביותר של המעי הגס).

 כיצד מטפלים בצניחת הרקטום?
הטיפול הינו ניתוחי ברב המקרים וישנן מספר אפשרויות.
הניתוחים מתחלקים לאלה המבוצעים מהבטן ואלה המבוצעים דרך פי הטבעת.
הטיפול תלוי במספר גורמים: גיל, מצב בריאותי, גודל הצניחה ותוצאות הבדיקות השונות.

מהי כירורגיה קולורקטלית?
כירורגיה קולורקטלית היא ענף (תת התמחות) בכירורגיה העוסק בטיפול בבעיות פרוקטולוגיות (מחלות פי הטבעת) ובמחלות של המעי. תחום הפרוקטולוגיה כולל טיפול בבעיות שכיחות כגון טחורים, פיסורה, סינוסים פילונידאליים, פיסטולות סביב פי הטבעת, קושי בשליטה ביציאות, ועוד. מחלות המעי כוללות בין היתר גידולים של המעי, דלקות שונות של המעי, ובעיות תפקודיות שונות.